Co ćwiczy i jak wygląda dieta Stinga?

Ostatnie koncerty Stinga w Polsce zainspirowały mnie do napisania krótkiego artykułu na temat jego fenomenalnej dyspozycji psychofizycznej, pomimo iż 2 października tego roku Sting skończył 72 lata. Życzyłbym sobie i swoim bliskim tak świetnej formy w tym wieku. Sprawdźmy zatem, na czym polega fenomen Stinga i jakie są jego sposoby na długowieczność artystyczną.

 

Kim jest Sting?

Sting, a właściwie Gordon Matthew Sumner jest dobrze znanym i cenionym na całym świecie muzykiem, który pochodzi z Wielkiej Brytanii. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku był liderem i wokalistą zespołu The Police, którego słynny utwór Every Breath You Take jest nadal powszechnie grany w rozgłośniach radiowych na całym świecie. Sting jest wybitnym brytyjskim artystą, który wraz z zespołem The Police osiągnął ogromny sukces na arenie międzynarodowej. W połowie latach 80-tych XX wieku Sting postanowił rozpocząć solową karierę, która zachwyciła miliony słuchaczy na całym globie ziemskim. Ze względu na swoją aktywność we wszystkich dziedzinach życia publicznego, a już zwłaszcza twórczość muzyczną, otrzymał w 2003 roku z rąk Królowej Elżbiety II tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Wśród najbardziej znanych kawałków Stinga można wymienić m.in.: Englishman in New York, Fragile, Fields of Gold, czy Shape of My Heart.

 

Sting i jego sposoby na wysportowaną sylwetkę oraz dobrą formę   

Przyjemnie jest oglądać na scenie muzycznej 72-letniego faceta – idola z czasów dzieciństwa, który nadal zachwyca wyglądem, sprawnością fizyczną i dyspozycją umysłu. Co stoi za tak fenomenalną formą Stinga? Wiele osób zastanawia się, co ćwiczy Sting i jak wygląda jego dieta. Okazuje się, że Sting od wielu lat regularnie uprawia aktywność fizyczną, w szczególności upodobał sobie jogę, spacery, pływanie, bieganie oraz ćwiczenia wzmacniające z użyciem własnej masy ciała. Oprócz systematycznych ćwiczeń fizycznych, Sting przykłada dużą uwagę do diety. Sting jest zwolennikiem diety makrobiotycznej, która opiera się na zasadach tradycyjnej medycyny chińskiej. Do jego ulubionych składników diety zalicza się m.in.: cebulę, czosnek, imbir, rośliny strączkowe, ryż brązowy, oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz ryby.

 

Joga – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

Nic dziwnego, że Sting od ponad 25 lat ćwiczy jogę, która jest jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za jego dobrą kondycję psychofizyczną. Badania wykazały, iż joga przyczynia się do umiarkowanej poprawy jakości życia, jak i dobrostanu psychicznego u osób w wieku powyżej 60 lat. Joga może poprawiać takie elementy sprawności psychofizycznej, jak siła mięśniowa, równowaga oraz elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł, a także uważność, spostrzegawczość i ogólne samopoczucie psychiczne. Zgromadzone dowody naukowe sugerują, że systematyczne praktykowanie jogi może przyczyniać się do poprawy regulacji części współczulnej autonomicznego układu nerwowego oraz osi podwzgórze–przysadka–nadnercza (tzw. osi HPA) w różnych populacjach. Rezultaty wielu badań klinicznych pokazały, iż regularnie uprawiana joga skutkuje zmniejszeniem zmienności rytmu serca (HRV), tętna spoczynkowego i ciśnienia skurczowego krwi, a także obniżeniem stężenia kortyzolu rano na czczo i wieczorem, glukozy na czczo, cholesterolu całkowitego oraz lipoprotein frakcji LDL (tzw. „złego cholesterolu”) w surowicy krwi. Poza tym udowodniono, iż regularna praktyka jogi przyczynia się do znaczącego zmniejszenia objawów jelitowych i stopnia nasilenia choroby oraz poziomu lęku u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego (IBS) i nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ). Joga może również poprawiać sprawność fizyczną, a już zwłaszcza siłę mięśni i wydolność krążeniowo-oddechową u chorych na cukrzycę typu 2.

 

Bierzmy przykład ze Stinga – czyli dlaczego aktywność fizyczna jest taka ważna?

Sting regularnie ćwiczy, gdyż ma pełną świadomość korzystnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i fizyczne. Systematyczne ćwiczenia fizyczne zmniejszają tętno spoczynkowe, ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie aterogennych (miażdżycorodnych) markerów lipidowych, takich jak cholesterol całkowity, lipoproteiny frakcji LDL (tzw. „zły” cholesterol), cholesterol nie-HDL i triglicerydy. Ćwiczenia zwiększają natomiast fizjologiczny przerost serca i stężenie lipoprotein frakcji HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu) oraz poprawiają perfuzję mięśnia sercowego, czyli przepływ krwi przez serce. Wszystkie te parametry powodują zmniejszenie obciążenia serca i poprawę czynności układu sercowo-naczyniowego zarówno u osób zdrowych, jak i chorych. Z aktualnych badań wynika, że długotrwała aktywność fizyczna wiąże się ze zmniejszeniem stężenia markerów stanu zapalnego, poprawą parametrów kardiometabolicznych i obniżonym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca. Aktywność fizyczna wydłuża całkowity czas przeżycia chorych, którzy cierpią na choroby przewlekłe i zagrażające życiu. Regularne wykonywanie ćwiczeń  przyczynia się do poprawy funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych, zwiększenia frakcji wyrzutowej serca i tolerancji wysiłku oraz polepszenia jakości życia i zmniejszenia śmiertelności z przyczyn kardiologicznych, a już zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu krążenia. Dobrze wiadomo, że regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają wydolność krążeniowo-oddechową. Przeprowadzone badania wykazały, że systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych  korzystnie wpływa na wydolność sercowo-naczyniową między innymi poprzez polepszenie zdolności do transportu tlenu (np. pojemności minutowej serca), dyfuzji tlenu do pracujących mięśni (np. gęstości naczyń włosowatych, przepuszczalności błon komórkowych, zawartości mioglobiny w mięśniach) oraz generowanie ATP (np. gęstości mitochondriów).

 

 

Ćwiczenia są dobre na stres i Sting o tym wie

Dobrze wiadomo, że trema może ogarnąć nawet niezwykle doświadczonego artystę przed koncertem. Sting ćwiczy jogę i pływanie oraz sporo spaceruje również po to, aby lepiej radzić sobie ze stresem. Regularne ćwiczenia są skuteczną metodą poprawy stanu psychicznego, ponieważ redukują poziom przeżywanego stresu oraz zmniejszają napięcie, niepokój, objawy depresji i zaburzeń lękowych. Ćwiczenia fizyczne mogą również zwiększyć wskaźnik abstynencji i zmniejszyć objawy odstawienia, lęku i depresji oraz poprawić sprawność funkcji poznawczych i jakość życia u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, a już zwłaszcza alkoholu i narkotyków.

 

Ćwiczenia chronią przed cukrzycą

Starzenie się pogarsza tolerancję glukozy, dlatego cukrzyca typu 2 u osób starszych jest wynikiem oddziaływania predyspozycji genetycznych, stylu życia i wpływu procesu starzenia na organizm. Joga i pływanie, które regularnie ćwiczy Sting pomagają mu niewątpliwie chronić się przed rozwojem cukrzycy i insulinooporności. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych przyczynia się do poprawy wielu parametrów gospodarki węglowodanowej oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, dzięki polepszeniu tolerancji glukozy i wrażliwości tkanek na insulinę. Substancje uwalniane przez mięśnie szkieletowe podczas ćwiczeń – miokiny wykazują działanie przeciwzapalne, zwiększają utlenianie kwasów tłuszczowych, nasilają wychwyt glukozy przez tkankę mięśni szkieletowych oraz poprawiają wydzielanie insuliny i wrażliwość tkanek na działanie tego hormonu.

 

Ćwiczenia wzmacniają kręgosłup i poprawiają równowagę

Jeszcze innym powodem, dla którego warto ćwiczyć jest zwiększenie masy, siły i mocy mięśniowej oraz poprawa sprawności fizycznej i funkcjonalnej w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Regularne ćwiczenia siłowe, które wzmacniają mięśnie są obecnie zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dla wszystkich grup wiekowych przynajmniej dwa razy w tygodniu, gdyż zapewniają one dodatkowe korzyści zdrowotne. Regularne wykonywanie ćwiczeń siłowych wzmacniających mięśnie jest niezwykle ważne dla stabilizacji równowagi i poprawy koordynacji ruchowej oraz siły mięśni, a już zwłaszcza u osób starszych, aby zmniejszać ryzyko upadków. Poza tym badania wykazały, że systematyczne ćwiczenia siłowe korzystnie wpływają na gęstość mineralną kości, skład ciała, objawy zespołu słabości, czynniki ryzyka zespołu metabolicznego oraz chorób sercowo-naczyniowych, a także na długość życia. Joga i spięcia brzucha, ktore regularnie ćwiczy Sting pomagają mu zachować wysoką sprawność fizyczną i umysłową na scenie. 

 

Dieta Stinga – jak wygląda?

Dieta Stinga obfituje w pełnoziarniste produkty zbożowe (m.in.: ryż, owies, pszenicę, żyto, jęczmień, grykę) dostarczające dużych ilości błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego oraz gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu. W diecie Stinga znajduje się również spora ilość świeżych i różnokolorowych warzyw, które są bogate w witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy oraz antyoksydanty. Sting włącza także do swojej diety nasiona roślin strączkowych, takie jak na przykład soczewica, fasola, ciecierzyca, soja, groch oraz świeże owoce, orzechy, ziarna i pestki, jak również chude mięso drobiowe, ryby i owoce morza. Dieta Stinga jest uboga w pokarmy wysoko przetworzone i dania typu fast-food. Sting stara się unikać produktów zawierających w swoim składzie cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, emulgatory, aromaty, konserwanty, barwniki i spulchniacze. Dieta Stinga składa się zatem w przeważającej części z wartościowych pokarmów roślinnych o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych, jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, antyoksydantów i steroli roślinnych. Udowodniono, iż taki sposób odżywiania może chronić organizm przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, zaćmy, otyłości i cukrzycy typu 2, a nawet przewlekłej niewydolności nerek. Nic więc dziwnego w tym, że 72-letni Sting wygląda fantastycznie i mimo upływu lat nadal ma energię, aby regularnie koncertować na całym świecie. Patrząc na aktualną formę Stinga, można odnieść wrażenie, że przed nim jeszcze wiele występów muzycznych, co z pewnością ucieszy jego fanów. Nie ulega wątpliwości, ze zdrowa dieta w polaczeniu z systematycznym wykonywaniem ulubionych ćwiczeń fizycznych sprzyja jego długowieczności muzycznej.

 

Sting o demokracji i wojnie w Ukrainie

Podczas ubiegłorocznego koncertu na Stadionie Narodowym w Warszawie, Sting zaapelował o obronę demokracji i jednoznacznie potępił wojnę w Ukrainie. Oto jego ważne i jakże potrzebne słowa na temat demokracji:

 

„Demokracja jest zagrożona. Jest zagrożona w każdym kraju świata. Jest śmiertelnie zagrożona o ile nie będziemy jej bronić. Demokracja jest nieuporządkowana, frustrująca, często jest nieefektywna. Wymaga stałej uwagi, ciągłej dbałości, ale nadal zasługuje na to, aby o nią walczyć, bo alternatywą do niej jest koszmar. Alternatywą dla demokracji jest więzienie, więzienie umysłu. Alternatywą dla demokracji jest przemoc, udręczenie, uwięzienie i uciszenie. Alternatywą tą jest tyrania. Wszystkie tyranie bazują na kłamstwie. Czym większa tyrania tym większe kłamstwo. Tyran kłamie w swoim kraju, okłamuje świat, a przede wszystkim okłamuje siebie. Ci, którzy nie zgadzają się z tyranem ryzykują uwięzieniem, torturami i śmiercią. Mimo to, to właśnie musicie robić, każdy w was. Musicie podejmować to ryzyko i bronić naszego prawa do mówienia prawdy. Nasze umysły nie zostaną uwięzione. Musimy bronić naszej wolności do bycia sobą w naszych umysłach i ciałach. Wojna w Ukrainie to absurd bazujący na kłamstwie. Jeśli przełkniecie to kłamstwo, to ono będzie was zżerać. Kłamstwo boi się prawdy. Prawda musi przeważyć, a my nie możemy pozwolić sobie na przegranie tej batalii”.

 

Dbajcie o siebie, tak jak robi to Sting

Be yourself no matter what they say

 

Szukasz pomysłów i inspiracji na smaczne oraz łatwe i szybkie w wykonaniu dania? Zobacz szeroką ofertę gotowych jadłopisów w moim sklepie internetowym.

 

Jeśli potrzebujesz natomiast konsultacji dietetycznej, pamiętaj o tym, że mój kalendarz jest dla Ciebie otwarty. Sprawdź najbliższe wolne terminy i skorzystaj z fachowej pomocy.

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl

 

 

Darmowe treści publikowane na blogu są dla Ciebie przydatne? Jeśli tak, postaw mi wirtualnę kawę. Dziękuję, pozwoli mi to publikować więcej wartościowych i bezpłatnych artykułów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Piśmiennictwo:

  1. Tulloch A, Bombell H, Dean C, et al.: Yoga-based exercise improves health-related quality of life and mental well-being in older people: a systematic review of randomised controlled trials. Age Ageing. 2018 Jul 1;47(4):537-544.
  2. Sivaramakrishnan D, Fitzsimons C, Kelly P, et al.: The effects of yoga compared to active and inactive controls on physical function and health related quality of life in older adults- systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Int J Behav Nutr Phys Act. 2019 Apr 5;16(1):33.
  3. Shin S.: Meta-Analysis of the Effect of Yoga Practice on Physical Fitness in the Elderly. Int J Environ Res Public Health. 2021 Nov 6;18(21):11663.
  4. Wibowo RA, Nurámalia R, Nurrahma HA, et al.: The Effect of Yoga on Health-Related Fitness among Patients with Type 2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2022 Apr 1;19(7):4199.
  5. Ruegsegger GN, Booth FW.: Health Benefits of Exercise. Cold Spring Harb Perspect Med. 2018 Jul 2;8(7):a029694.
  6. Wang Y, Ashokan K.: Physical Exercise: An Overview of Benefits From Psychological Level to Genetics and Beyond. Front Physiol. 2021 Aug 12;12:731858.
  7. Warburton DER, Bredin SSD.: Health benefits of physical activity: a systematic review of current systematic reviews. Curr Opin Cardiol. 2017 Sep;32(5):541-556.
  8. Pinckard K, Baskin KK, Stanford KI.: Effects of Exercise to Improve Cardiovascular Health. Front Cardiovasc Med. 2019 Jun 4;6:69.
  9. Giménez-Meseguer J, Tortosa-Martínez J, Cortell-Tormo JM.: The Benefits of Physical Exercise on Mental Disorders and Quality of Life in Substance Use Disorders Patients. Systematic Review and Meta-Analysis. Int J Environ Res Public Health. 2020 May 23;17(10):3680.

 

Artykuły opublikowane na blogu mateuszdurbas.pl nie stanowią profesjonalnej porady medycznej, ani wskazówki dietetyka indywidualnie dopasowanej do potrzeb pacjenta. Przedstawione informacje stanowią tylko i wyłącznie ogólne zalecenia, które nie mogą stanowić podstaw do wprowdzenia określonej diety, leku, czy suplementu diety. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających istotny wpływ na życie, zdrowie oraz samopoczucie psychofizyczne koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, aby uzyskać fachową i zindywidualizowaną pomoc medyczną.

 

UWAGA - kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści jest zabronione przez Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy © 2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

 

Zdjęcie - https://www.flickr.com/

powrót do listy

Partnerzy