Substancje kluczowe dla ochrony i pielęgnacji skóry

Jakie funkcje pełni skóra w naszym organizmie?

 

Skóra jest niewątpliwie największym organem ciała człowieka, reprezentującym, aż jedną szóstą całkowitej masy ciała, a jej główną rolą jest działanie jako chemiczna i fizyczna bariera ochraniająca ciało przed szkodliwymi zewnętrznymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak drobnoustroje patogenne, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), zagrożenia chemiczne, zmiany temperatury, a nawet odwodnienie. Skóra składa się z trzech głównych warstw o różnych strukturach podstawowych, mianowicie naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. W konsekwencji szeregu zagrożeń środowiskowych zewnętrznych, skóra może cierpieć na zmiany takie jak fotostarzenie, dysfunkcje immunologiczne i stany zapalne, które mogą mieć istotny wpływ na zdrowie człowieka.

 

Czy da się uniknąć starzenia się skóry?

 

Starzenie się skóry jest złożonym procesem biologicznym wynikającym z dwóch synergistycznych mechanizmów czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z jednej strony, wewnętrzne lub endogenne starzenie się jest nieuniknionym zjawiskiem, które obejmuje kilka czynników, takich jak metabolizm komórkowy, uwarunkowania genetyczne, działanie hormonów oraz upływ czasu i klinicznie wiąże się ze zwiększoną wrażliwością i utratą elastyczności skóry. Z drugiej strony, można uniknąć lub opóźnić proces starzenia zewnętrznego lub egzogennego skóry, który jest spowodowany powtarzającym się narażeniem skóry, bądź organizmu na szkodliwe czynniki, w szczególności promieniowanie UV (fotostarzenie), nieodpowiedni sposób odżywiania, zanieczyszczenia, chemikalia i toksyny. Warto podkreślić, że regularna i zarazem intensywna eskpozycja na promieniowanie ultrafioletowe powoduje powstawanie reaktywnych form tlenu, co prowadzi do stanu stresu oksydacyjnego, a także zwiększa ekspresję tzw. metaloproteinaz w ludzkiej skórze, które odpowiedzialne są za degradację białek macierzy pozakomórkowej do których zalicza się m.in.: kolagen, fibronektynę, proteoglikany, czy elastynę, stanowiącą wsparcie funkcjonalne, dlatego też fotostarzenie się skóry charakteryzuje się zaburzoną równowagą w akumulacji i degradacji białek macierzy zewnątrzkomórkowej, utratą elastyczności, nieregularną pigmentacją, suchością i marszczeniem. Ponadto, wspomniane metaloproteinazy odgrywają również ważną rolę w procesie rakotwórczym, wpływając na kilka procesów związanych z rozwojem nowotworów, takich jak wzrost, angiogeneza, czyli tworzenie się naczyń włosowatych i przerzuty.

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Activlab

Źródło fotografii: pixabay.com

 

Szukasz wsparcia dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

powrót do listy

Partnerzy