Jak wydłużyć długość życia?

Z całą pewnością, siedzący tryb życia, czyli niski poziom NEAT (niezaplanowanej aktywności ruchowej) jest związany z rozwojem otyłości, cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów, a z kolei wysoki poziom spontanicznej aktywności fizycznej, tożsamy ze stymulacją NEAT pozwala zachować lepsze zdrowie, wydłużyć długość życia i co równie istotne spożywać większą ilość kalorii wraz z dietą bez konsekwencji w postaci zwiększania się zapasów tkanki tłuszczowej w organizmie.

 

W jaki sposób uskuteczniać proces odchudzania, poprawiać wrażliwość tkanek na insulinę i wydłużać długość życia?

Uważa się, że codzienne wykorzystywanie prostych technik prowadzących do wzrostu NEAT powinno stanowić ważny element obecnych zaleceń dotyczących modyfikacji stylu życia u osób z nadmierną masą ciała, zwłaszcza osób otyłych, a także pacjentów z zaburzoną gospodarką węglowodanową organizmu. Pomimo, iż termogeneza niezwiązana z zaplanowanymi ćwiczeniami jest niewątpliwie w znacznym stopniu zdeterminowana genetycznie, to jednak  istnieje możliwość wywierania wyraźnego wpływu na ten wciąż niedoceniany przez wiele osób komponent dziennego wydatku energetycznego. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto w tym celu ograniczać czas poświęcany na czynności związane z minimalnym wydatkiem energetycznym (do maksymalnie 50 kcal na godzinę), takie jak korzystanie z windy, prowadzenie samochodu, oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i czytanie w pozycji siedzącej, bądź leżącej. Aby świadomie aktywować NEAT należy zastąpić wspomniane czynności taką aktywnością ruchową, której wykonywanie pozwoli uzyskać większy wydatek energetyczny, np. dojazdy do pracy komunikacją miejską w pozycji stojącej zamiast autem siedząc, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, spacerowanie i załatwianie wielu spraw pieszo, uczestniczenie w zabawie z dzieckiem, wychodzenie i zabawa z psem, noszenie zakupów, ręczne mycie naczyń zamiast używania zmywarki, samodzielne gotowanie zamiast stołowania się na mieście, korzystanie z komputera na stojąco, czytanie gazety lub oglądanie telewizji podczas wykonywania ćwiczeń na rowerze stacjonarnym, steperze, orbitreku lub bieżni w domu, bądź klubie fitness.

 

Większość z nas żyje dzisiaj intensywnie, natomiast codziennie podejmowane małe decyzje mają olbrzymi wpływ na naszą kondycję zdrowotną. Jeżeli ciągle powtarzasz, że nie masz czasu ćwiczyć choćby 10 minut każdego dnia to sprawdź dokładnie ile swojego cennego czasu poświęcasz mediom społecznościowym.

Może się wydawać, iż są to błahe kwestie, bądź wręcz niemożliwe do zrealizowania w dzisiejszych czasach, w których zdecydowana większość osób jest zabiegana i cierpi na notoryczny brak czasu, stąd poszukiwanie rozwiązań komfortowych, mających na celu maksymalizację oszczędności czasu, niemniej jednak koszt zdrowotny tegoż komfortu jest bardzo wysoki, bowiem mowa o aktywnościach wykonywanych na ogół w ciągu 16 godzin każdego dnia. Przedstawione w poprzednim artykule wyniki licznych badań naukowych wskazują jednoznacznie, że nawet bardzo krótkie przerwy od długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, trwające od 2 do 5 minut, co 20 - 30 minut siedzenia, mogą pozytywnie wpływać na poprawę stanu zdrowia i sylwetkę, dlatego warto się zainteresować tematem termogenezy niewynikającej z zaplanowanych ćwiczeń i poważnie zastanowić, które z omówionych powyżej strategii będzie możliwe do wprowadzenia w nasze codzienne życie.

 

Źródło fotografii: pixabay.com

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Koniecznie zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

Wizytę błyskawicznie umówisz dzwoniąc pod numer telefonu 604188836 lub kontaktując się przez adres e-mail: kontakt@mateuszdurbas.pl

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl
powrót do listy

Partnerzy