Dieta bezlaktozowa w zespole jelita nadwrażliwego

Nie ulega wątpliwości, że laktoza jest składnikiem pokarmowym, którego unika wielu pacjentów z IBS [1]. Jest ona disacharydem złożonym z glukozy i galaktozy, który należy do grupy FODMAP, gdy nie jest trawiony w jelicie cienkim. Wszyscy ludzie są w stanie trawić laktozę w okresie noworodkowym, niemniej jednak maksymalnie jedna trzecia osób wykazuje genetyczną cechę utrzymywania się aktywności laktazy, dzięki czemu zachowują oni również zdolność do trawienia cukru mlecznego w późniejszym wieku. Pozostała część populacji świata nie jest w stanie trawić laktozy w wieku dorosłym ze względu na genetycznie uwarunkowany niedobór laktazy i tym samym jej wyraźnie obniżoną aktywność w przewodzie pokarmowym.

 

Co ciekawe, objawy IBS i nietolerancji laktozy pokrywają się w znacznym stopniu, dlatego niektórzy badacze w drugiej połowie XX wieku wierzyli, że przyczyną zespołu jelita nadwrażliwego jest właśnie nietolerancja laktozy, jednakże teorię tę później odrzucono, albowiem stało się jasne, że mają one częściowo inną patofizjologię [1]. Wyniki dotychczas przeprowadzonych badań, oceniających wpływ przestrzegania diety o niskiej zawartości laktozy lub diety całkowicie bezlaktozowej na stan zdrowia pacjentów z IBS, zostały podsumowane w 2016 roku przez Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków [2].

 

We wspomnianych wytycznych podkreślono, że ważne jest wzięcie pod uwagę nietolerancji laktozy w diagnostyce pacjentów z podejrzeniem IBS, szczególnie u osób o pochodzeniu etnicznym z większą częstością występowania niedoboru laktazy. Nie ma natomiast wystarczających dowodów na to, aby zalecić dietę ubogo- lub bezlaktozową wszystkim pacjentom z IBS. Warto zaznaczyć, że podaż laktozy jest wyraźnie ograniczona u osób przestrzegających diety ubogiej w FODMAP, natomiast skupienie się wyłącznie na unikaniu laktozy w diecie może przynieść jedynie niewielkie korzyści u większości chorych z IBS.

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Muscle Zone

Źródło fotografii: blog Muscle Zone/Shutterstock

 

Przeczytaj również inne artykuły na temat zespołu jelita nadwrażliwego:

Czy eliminacja glutenu z diety to rzeczywiście konieczność dla pacjentów z IBS?

Czy dieta low FODMAP jest optymalnym rozwiązaniem w zespole jelita nadwrażliwego?

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

powrót do listy

Partnerzy