Wpływ konsumpcji herbaty na zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że herbata jest najczęściej wypijanym napojem na świecie [1]. Światowe spożycie herbaty jest największe w przypadku czarnej herbaty, a następnie zielonej herbaty, herbaty oolong i białej herbaty. Napar z liści herbaty zawiera śladowe ilości białek, węglowodanów, lipidów, aminokwasów, witamin i składników mineralnych, lecz to głównie związki polifenolowe odpowiadają za jej atrakcyjny aromat oraz korzystne działanie prozdrowotne. Skład herbaty różni się w zależności od gatunku, pory roku, liści, klimatu i praktyk ogrodniczych.

 

Katechiny należą do głównych związków polifenolowych obecnych w zielonej herbacie, natomiast teaflawiny i tearubiginy stanowią najbardziej kluczowe polifenole w czarnej herbacie, dzięki czemu wykazują one pożądane właściwości przeciwutleniające [1]. Warto jednak podkreślić, że związki polifenolowe występują w liściach zielonej herbaty w znacznie wyższych stężeniach, aniżeli ma to miejsce w przypadku herbaty czarnej lub oolong, co niewątpliwie tłumaczy jej obecną popularność oraz szerokie właściwości prozdrowotne. Na dowód tego dobroczynnego działania polifenoli zawartych w zielonej herbacie, wyniki licznych dotychczas przeprowadzonych badań epidemiologicznych i klinicznych wykazały, że ​​suplementacja ekstraktem z liści zielonej herbaty, w szczególności galusan epigalokatechiny (EGCG) ma znaczący ochronny wpływ na wiele chorób przewlekłych [1 – 7].

 

W sierpniu obecnego roku w czasopiśmie naukowym „Molecular Nutrition & Food Research” ukazała się praca o charakterze przeglądu parasolowego, czyli kompilacja wyników w tym przypadku 96 metaanaliz badań obserwacyjnych, oceniających związek między spożyciem herbaty a wynikami zdrowotnymi we wszystkich populacjach ludzkich i w każdych warunkach [2]. Chińscy naukowcy zauważyli w niniejszym przeglądzie, że regularna konsumpcja herbaty wykazuje wyraźnie więcej korzyści niż szkód dla zdrowia. Analizy zależności dawka - odpowiedź w przypadku spożycia herbaty wskazują na zmniejszone ryzyko całkowitej śmiertelności, śmierci sercowej, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2 wraz z przyrostem od dwóch do trzech filiżanek herbaty dziennie. Stwierdzono również korzystne powiązania spożycia herbaty ze zdrowiem układu kostnego, funkcjonowaniem poznawczym, kilkoma rodzajami raka, a także kondycją zdrowotną kobiety w okresie ciąży i zaraz po urodzeniu dziecka. Zaobserwowano natomiast szkodliwe dla zdrowia powiązania z rakiem przełyku i żołądka, gdy temperatura wypijanej herbaty przekracza 55 – 60° C.

 

W jeszcze innych systematycznych pracach przeglądowych i metaanalizach, poświęconych związkom spożycia herbaty ze zdrowiem wykazano, iż zwiększona konsumpcja naparu z liści herbaty od 2 do nawet 7 filiżanek na dobę wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zawału mózgu, krwotoku śródmózgowego, depresji, zaburzeń poznawczych (w szczególności efekt jest związany ze spożyciem zielonej herbaty), a także raka prostaty (zielona herbata w ilości powyżej 7 filiżanek na dobę) [3 – 7]. Co ciekawe, najświeższe doniesienia naukowe sugerują również, że bioaktywne składniki występujące we wszystkich głównych rodzajach herbaty, w szczególności L-teanina, teasaponina, związki polifenolowe oraz metabolity polifenoli wykazują właściwości antyoksydacyjne, antyzapalne i regulujące aktywność dopaminergiczną, dzięki czemu potencjalnie mogą chronić przed rozwojem depresji, jak również pogorszeniem zdolności kognitywnych [6].

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Muscle Zone

Źródło fotografii - pixabay.com

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

powrót do listy

Partnerzy