Właściwości zdrowotne daktyli

Owoce daktylowca właściwego (Phoenix dactylifera L.) były w tradycyjnej medycynie stosowane w wielu kulturach jako medykament służący do leczenia szerokiego spektrum rozmaitych dolegliwości, takich jak chociażby zaburzenia żołądkowo-jelitowe, gorączka, obrzęki, zapalenie oskrzeli czy trudno gojące się rany [1]. Obecnie palma daktylowa jest powszechnie uprawiana nie tylko w Azji i Afryce, lecz także w Australii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz Ameryce Południowej [2]. Według danych przedstawionych w 2014 roku przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) całkowita światowa produkcja daktyli przekroczyła 7,5 miliona ton metrycznych rocznie i wciąż stale rośnie.

 

Nie ulega wątpliwości, że zarówno daktyle świeże, jak i suszone należą do produktów żywnościowych, które cechują się relatywnie wysoką wartością odżywczą [2]. Są one szczególnie bogate w węglowodany (glukozę i fruktozę), błonnik pokarmowy, składniki mineralne (potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, miedź, selen), witaminy (foliany, pirydoksynę, niacynę, witaminę K) oraz β-karoten, cholinę, luteinę i zeaksantynę [3, 4]. Na domiar tego, owoce palmy daktylowej zawierają rozmaite bioaktywne fitozwiązki, takie jak chociażby karotenoidy, polifenole (m.in.: kwasy fenolowe, izoflawony, lignany i flawonoidy), garbniki oraz sterole roślinne [1, 2]. Stężenie i kompozycja tych składników jest bardzo zróżnicowana w zależności od kilku parametrów, w tym odmiany daktyli, etapu zbioru owoców, warunków przechowywania, procesu przetwarzania po zbiorach oraz pochodzenia geograficznego produktów żywnościowych i warunków glebowych.

 

Ogromne zainteresowanie właściwościami prozdrowotnymi owoców palmy daktylowej doprowadziło w ostatnich latach do wielu badań farmakologicznych in vitro i in vivo, a także identyfikacji oraz oceny ilościowej różnych klas bioaktywnych fitozwiązków w nich obecnych [1, 2, 4]. Dotychczas przeprowadzone badania in vitro wykazały, że daktyle charakteryzują się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi, przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi, przeciwproliferacyjnymi i przeciwangiogennymi, czyli hamującymi rozwój unaczynienia guza. Stwierdzono, iż zarówno spożycie daktyli, jak i syropu daktylowego wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi, za które w głównej mierze odpowiedzialne są naturalnie występujące w owocach drzewa daktylowego bioaktywne fitochemikalia.

 

Warto podkreślić, że zainteresowanie aktywnymi biologicznie fitochemikaliami znajdującymi się naturalnie w owocach, w tym również w daktylach wyraźnie wzrosło w ostatnich dekadach wśród naukowców, a nawet klinicystów ze względu na ich dobrze udokumentowane działanie antyoksydacyjne i antyzapalne, jak również właściwości obniżające stężenie cholesterolu we krwi oraz inne potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak chemoprewencja raka czy zapobieganie cukrzycy typu 2 i chorobom układu sercowo-naczyniowego [1, 2, 4]. Uważa się, że daktyle są dobrym źródłem antyoksydantów i mogą być stosowane jako żywność funkcjonalna w profilaktyce oraz ewentualnie wspomaganiu leczenia zaburzeń związanych ze stresem oksydacyjnym i chorób zakaźnych.

 

Wykazano, iż zarówno owoce palmy daktylowej, jak i ich przetwory, takie jak syrop daktylowy cechują się wysoką zawartością związków polifenolowych, antocyjanów, fitosteroli i karotenoidów [2, 4]. Co ważne, korzyści zdrowotne wynikające z regularnego włączania do diety owoców palmy daktylowej u zdrowych osób nie są ograniczone wyłącznie do produktów żywnościowych pochodzących z określonego regionu świata, lecz z wielu różnych krajów, na co wskazują dostępne dane.

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Muscle Zone

Źródło fotografii: pixabay.com

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

powrót do listy

Partnerzy