Spożycie wody a proces redukcji masy ciała

Woda jest związkiem niezbędnym do życia i właściwego funkcjonowania każdego organizmu. Wchodzi ona w skład wszystkich komórek, dlatego u osób dorosłych stanowi blisko 60 % masy ciała (u kobiet 54 %), przy czym 34 % to woda wewnątrzkomórkowa, a pozostałe 26 % woda zewnątrzkomórkowa. Prawidłowa zawartość wody w organizmie zapewnia utrzymywanie relatywnie stałej temperatury ciała oraz optymalny przebieg wielu procesów życiowych, które zachodzą we względnie małym zakresie temperatur.

 

Woda uczestniczy również w procesie trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych, regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej, a także wydalania produktów przemiany materii i toksyn z ustroju. Warto także podkreślić, że zarówno liczne badania eksperymentalne, jak i obserwacyjne dowiodły, że osoby, które wypijają właściwą ilość płynów każdego dnia, w szczególności dotyczy to właśnie wody, szybciej zmniejszają masę ciała, a następnie mają mniejsze trudności z zachowaniem prawidłowej masy ciała.

 

Pozytywny efekt konsumpcji wody na proces redukcji masy ciała wynika przede wszystkim z faktu, iż woda zwiększa wydatkowanie energii i tempo lipolizy (rozkładu triglicerydów do kwasów tłuszczowych i glicerolu), zmniejsza apetyt oraz obniża całkowite spożycie energii wskutek wyboru niesmakowej wody zamiast napojów zawierających w swoim składzie cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy. Warto zwrócić uwagę, że termogeneza wynikająca ze spożycia odpowiedniej ilości wody jest ważnym i wciąż stosunkowo rzadko podkreślanym składnikiem dziennego wydatku energetycznego, pomimo, iż szacuje się, że wynosi ona blisko 20 kcal na każde 500 ml wypitej wody to jednak w perspektywie długofalowej może przynieść satysfakcjonujące rezultaty w kontekście utraty masy ciała, bądź jej utrzymania. Co więcej, w jednym z randomizowanych badań klinicznych odnotowano, że osoby, które wypijały dwie szklanki wody na 30 minut przed głównymi posiłkami bardziej zmniejszyły swoją masę ciała, dokładnie o 1,2 kg w ciągu 3 miesięcy eksperymentu w porównaniu do osób z grupy kontrolnej.

 

W innym badaniu z udziałem dorosłych w wieku 55 – 75 lat ze stwierdzoną nadwagą, bądź otyłością wykazano, że spożycie 500 ml wody na 30 minut przed każdym posiłkiem w trakcie dnia, poskutkowało po 12 tygodniach przeprowadzonego doświadczenia z zastosowaniem diety niskoenergetycznej większym spadkiem masy ciała o blisko 2 kg (o 44 % bardziej obniżyła się masa ciała) w stosunku do grupy kontrolnej, której uczestniczy przestrzegali wyłącznie diety redukcyjnej. Wyniki kolejnych przeprowadzonych badań w tej materii z udziałem kobiet z nadwagą dowiodły, że spożycie co najmniej 1,5 litra wody w ciągu dnia wspomaga utratę masy ciała, redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej oraz wpływa hamująco na apetyt.

 

Przeczytaj cały artykuł opublikowany na blogu Muscle Zone z uwzględnionym piśmiennictwem

powrót do listy

Partnerzy