Przyjmujesz EUTHYROX, bądź LETROX? Zapamiętaj!

Bardzo istotne jest, aby podczas kuracji lekiem zawierającym w swoim składzie lewotyroksynę zwrócić uwagę na kilka kluczowych faktów w diecie mających wpływ na przebieg kuracji u osób chorych:

a) Należy pamiętać o tym, że lek zawierający lewotyroksynę powinien być przyjmowany rano na czczo co najmniej 30 minut przed śniadaniem i powinien być popity szklanką wody niegazowanej o niskiej zawartości składników mineralnych, zwłaszcza wapnia [1].

b) Pokarmy bogate w wapń i/lub żelazo mogą osłabiać działanie lewotyroksyny. W związku z tym należy przyjmować lek co najmniej 2 godziny przed spożyciem produktów spożywczych obfitujących wyjątkowo w te minerały.

c) W przypadku suplementacji żelaza i/lub węglanu wapnia koniecznie trzeba zachować minimum 4-godzinną przerwę pomiędzy lekiem, a suplementem.

d) Produkty sojowe mogą zmniejszać absorpcję lewotyroksyny w przewodzie pokarmowym. Szczególnie na początku oraz po zakończeniu stosowania diety bogatej w produkty sojowe, może się okazać konieczne ponowne dostosowanie dawki przyjmowanego leku.

e) W okresie laktacji najlepiej tak ustawić karmienie piersią, aby nakarmić dziecko i przyjąć lek zawierający lewotyroksynę na minimum 30 minut przed pierwszym posiłkiem. Substancja ta osiąga maksymalne stężenie w organizmie kobiety w czasie 2-4h od przyjęcia leku, dlatego warto wtedy ograniczyć przystawianie dziecka do piersi (jeżeli się uda) [2]. 

1. Jarosz M., Dzieniszewski J.: Uważaj co jesz gdy zażywasz leki. Interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami. PZWL. Warszawa: 1, 2015. 

2. Hale T.W., Rowe H.E., PharmD.: Medications and Mothers’ Milk 2017. Springer Co. 2017.

 
powrót do listy

Partnerzy