Najważniejsze fakty na temat oleju kokosowego

Olej kokosowy jest obecnie bardzo popularnym źródłem tłuszczu, który szczególnie zyskał swoją sławę w ostatnich latach i jest często świadomie używany do smażenia przez liczną grupę entuzjastów zdrowego stylu życia. Według informacji przedstawionych w ubiegłym roku przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (ang. American Heart Association – AHA), aż 72 % obywateli Stanów Zjednoczonych zakwalifikowało olej kokosowy jako produkt spożywczy, który wykazuje działanie prozdrowotne, natomiast w grupie zaangażowanych także w badanie dietetyków, jedynie 37 % z nich uznało tłuszcz kokosowy za produkt charakteryzujący się korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z jego regularnego spożycia.

 

Fakt 1: Olej kokosowy różni się znacząco od oleju MCT
Do grupy średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych zaliczamy na ogół kwasy zawierające od 6 do 12 atomów węgla w łańcuchu. Olej MCT składa się wyłącznie z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha (kwas kaprylowy – C 8:0 i kwas kaprynowy – C 10:0), które wchłaniają się w 95 % bezpośrednio żyłą wrotną. Z kolei kwas laurynowy znajdujący się przede wszystkim w oleju kokosowym wchłania się w taki właśnie sposób jedynie w 25 %, natomiast pozostałe długołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczu kokosowym są transportowane poprzez naczynia limfatyczne w postaci chylomikronów. Olej MCT i olej kokosowy są bynajmniej w inny sposób metabolizowane w organizmie ludzkim, pomimo pewnego podobieństwa w tym procesie, które wynosi jedynie 25 – 30 %. Trudno zatem uznać, że olej kokosowy charakteryzuje się identycznym działaniem jak olej MCT, zwłaszcza że ten drugi nie zawiera kwasu laurynowego, w który bogaty jest właśnie tłuszcz kokosowy.

 

Fakt 2: Olej kokosowy nadaje się do smażenia
Olej kokosowy składa się w blisko 90 % z nasyconych kwasów tłuszczowych (z czego połowę stanowi wspomniany wcześniej kwas laurynowy), które nie posiadają żadnego wolnego wiązania łańcucha węglowego i przez to są wysoce stabilne, tym samym praktycznie nie ulegają jełczeniu oraz wytrzymują wysokie temperatury bez uszkodzenia łańcuchów. Ponadto, niewątpliwym atutem tłuszczu kokosowego jest również brak obecności cholesterolu, który może się utleniać podczas smażenia w wysokiej temperaturze. W przeprowadzonym badaniu eksperymentalnym wykazano, że olej kokosowy poddany ośmiu godzinom ciągłego smażenia był stabilny i akceptowalny pod kątem wielu badanych parametrów. Wydaje się zatem, że olej kokosowy może być dobrym medium do smażenia, jednakże niekoniecznie pozostaje bezkonkurencyjnym wyborem, bowiem oliwa z oliwek extra virgin, olej z awokado czy też olej rzepakowy mają również bardzo mocne strony w tym aspekcie i dobrze spełniają swoją funkcję podczas obróbki termicznej w wysokiej temperaturze. Warto jednak podkreślić, że z punktu widzenia zdrowotnego, smażenie zdecydowanie nie jest optymalną formą obróbki cieplnej i dlatego z całą pewnością należy je ograniczać, choć nie ma potrzeby całkowicie eliminować.

 

Przeczytaj cały artykuł na blogu Muscle Zone

powrót do listy

Partnerzy