Na czym polega zdrowa relacja z jedzeniem w Święta?

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynające się wigilijną ucztą 24 grudnia i trwające w naszej ojczyźnie do 26 grudnia to czas niewątpliwie wyjątkowo piękny dla niemal każdego z nas, w którym z reguły spędzamy wspólne chwile z najbliższymi nam ludźmi i jednocześnie mamy okazję na chwilę odpocząć od codziennych obowiązków służbowych, trosk, zmartwień, czy życiowych wyzwań. Niemniej jednak w przypadku wielu osób aktywnych fizycznie realizujących ambitnie wyznaczone sobie cele sportowe, trwające kilka dni Święta i związane na ogół z nimi rozluźnienie planu treningowego oraz żywieniowego wydaje się, że nie do końca pomagać w kształtowaniu sylwetki czy budowaniu optymalnej formy sportowej. Pomimo, iż w tradycję obchodów Świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju wciąż zazwyczaj wpisane jest wielogodzinne ucztowanie przy suto zastawionym stole, bardzo długie rodzinne spożywanie posiłków, najczęściej zwykle bogatoenergetycznych, przy równoczesnej minimalnej aktywności ruchowej w ciągu tych 3 dni to wcale nie oznacza, że mamy się dopasować do utartych schematów czy standardów spędzania czasu wolnego w dni świąteczne. 

 

Z całą pewnością warto mieć na uwadze, że jesteśmy odpowiedzialni za decyzje, które podejmujemy każdego dnia, zarówno te mniej ważne, jak i te bardziej istotne, których konsekwencje będziemy ponosić przez długie lata swojego życia. Mając zatem świadomość, iż możemy samodzielnie zadecydować w jaki sposób będziemy spędzać wolny czas podczas Świąt Bożego Narodzenia i jakich wyborów ostatecznie dokonamy w oparciu o to co jest dla nas rzeczywiście ważne, tak może okazać się, że dni świąteczne nie będą wcale udręką, a bardzo przyjemnym okresem spędzonym z bliskimi, który pozwoli na wypoczynek, rodzinny relaks i jednocześnie nie będzie wykluczał się z naszymi celami sportowymi.

 

Obserwując poświąteczne wzmożone zainteresowanie usługami świadczonymi przez dietetyków, instruktorów w klubach fitness i trenerów personalnych, a także zapoznając się z wynikami przeprowadzonych badań naukowych w tej materii, wydaje się, że okres świąteczny zwiększa masę ciała u osób dorosłych, nawet w przypadku osób pragnących zmniejszyć zapasy tkanki tłuszczowej i zmotywowanych do samokontroli. Co zatem robić, aby nie doprowadzić do wzrostu masy ciała i przejadania się? Nie ma na to żadnej gotowej recepty, ani fantastycznego sposobu, ponad to co robimy każdego dnia w trosce o siebie, a więc dbając w dalszym ciągu o kształtowanie prozdrowotnych nawyków stylu życia poprzez regularne uprawianie aktywności fizycznej, przestrzeganie podstawowych zasad prawidłowego odżywiania, tym samym znacząco ograniczając żywność przetworzoną, w tym wszelkie słodkie napoje. 

 

Puentując, w kilku zdaniach warto dbać o zdroworozsądkowe podejście do odżywiania, sportu i innych ważnych obszarów naszego codziennego życia, unikając w ten sposób sposobu myślenia zero-jedynkowego. Nic złego nie powinno się wydarzyć, jeśli zjesz kawałek ulubionego ciasta, czy wypijesz lampkę czerwonego wina podczas rodzinnego biesiadowania przy stole, natomiast należy mieć kontrolę nad ilością spożywanej żywności wysokokalorycznej i o wysokim stopniu przetworzenia oraz troszczyć się o fundamenty zdrowego stylu życia, które stanowią priorytet osoby aktywnej fizycznie. Może tym razem przygotujesz ciasto bez margaryny, cukru oraz mąki pszennej i swoim podejściem zachęcisz rodzinę do przygotowywania alternatywnych pysznych fit przekąsek? A może zamiast nieustannego ucztowania przy stole i rzucania okiem na włączony w tle telewizor, wybierzecie się na godzinny spacer po parku czy lesie? Życzę wszystkim czytelnikom bloga Wesołych Świąt Bożego Narodzenia zgodnych z własnymi wartościami! 

 

Piśmiennictwo:

1. Napierała M., Majkowska L.: Święta, posty, wakacje i weekendy - ich wpływ na sposób odżywiania i zmianę masy ciała. Diabetologia Praktyczna. 2011; 12 (5): 170-174.

2. Díaz-Zavala R.G., Castro-Cantú M.F., Valencia M.E. i wsp.: Effect of the Holiday Season on Weight Gain: A Narrative Review. J Obes. 2017;2017:2085136. 

 

Źródło fotografii: unsplash.com

 

UWAGA - kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści jest zabronione przez Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny © 2020. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Koniecznie zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

Wizytę błyskawicznie umówisz dzwoniąc pod numer telefonu 604188836 lub kontaktując się przez adres e-mail: kontakt@mateuszdurbas.pl

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl
powrót do listy

Partnerzy