Czy kuchenki gazowe są bezpieczne dla zdrowia?

Niestety wygląda na to, że nie.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że podczas gotowania na kuchenkach gazowych stężenie tlenku węgla i dwutlenku azotu może przekraczać normy stanowe oraz krajowe. Problem dotyczy w szczególności dwutlenku azotu. Poza tym z kuchenek gazowych mogą również uwalniać się cząstki stałe i formaldehyd.

 

Dla przykładu, w sytuacji gdy kuchenka gazowa i piekarnik były włączone przez jedna godzinę zaobserwowano, że stężenie dwutlenku azotu przekraczało dopuszczalne normy aż w 90 procentach przypadków.

 

Wskazuje się, że długotrwałe narażenie na szkodliwe związki uwalniane przez kuchenki gazowe może zwiększać ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, a także nowotworów. Na domiar tego może nawet prowadzić do przedwczesnej śmierci.

 

Okazuje się, że stężenie szkodliwych gazów jest największe w mieszkaniach, z uwagi na ich relatywnie małą powierzchnię. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja.

 

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że jeśli masz w domu kuchenkę gazową, na której regularnie przygotowujesz ciepłe posiłki, koniecznie zadbaj o właściwe wietrzenie wszystkich pomieszczeń, a już zwłaszcza kuchni. Gazy uwalniane przez kuchenkę gazową szkodzą najbardziej wtedy, gdy w czasie gotowania pomieszczenie jest słabo wentylowane!

 

Wstawiając zatem garnek na kuchenkę gazową pamiętaj o tym, aby otworzyć okno.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj do raportu opublikowanego w kwietniu 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

 

Szukasz pomysłów i inspiracji na smaczne oraz łatwe i szybkie w wykonaniu dania? Zobacz szeroką ofertę gotowych jadłopisów w moim sklepie internetowym.

 

Jesli potrzebujesz natomiast konsultacji dietetycznej, pamiętaj o tym, ze mój kalendarz jest dla Ciebie otwarty. Sprawdz najblizsze wolne terminy.

 

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl

Darmowe treści publikowane na blogu są dla Ciebie przydatne? Jeśli tak, postaw mi wirtualnę kawę. Dziękuję, pozwoli mi to publikować więcej wartościowych i bezpłatnych artykułów.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuły opublikowane na blogu mateuszdurbas.pl nie stanowią profesjonalnej porady medycznej, ani wskazówki dietetyka indywidualnie dopasowanej do potrzeb pacjenta. Przedstawione informacje stanowią tylko i wyłącznie ogólne zalecenia, które nie mogą stanowić podstaw do wprowdzenia określonej diety, leku, czy suplementu diety. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających istotny wpływ na życie, zdrowie oraz samopoczucie psychofizyczne koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, aby uzyskać fachową i zindywidualizowaną pomoc medyczną.

 

UWAGA - kopiowanie oraz rozpowszechnianie treści jest zabronione przez Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy © 2023. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

 

powrót do listy

Partnerzy