Cynk - zastosowanie i działanie

Cynk należy do grona niezbędnych pierwiastków śladowych dla wszystkich żywych organizmów, który pełni w nich szereg licznych funkcji metabolicznych. W organizmie człowieka cynk jest zlokalizowany przede wszystkim w mięśniach szkieletowych w ponad 50 % i kościach w blisko 30 %, a także wątrobie w około 5 %. Mikroelement ten wchodzi w skład ponad 300 enzymów, w tym również tych odpowiadających za biosyntezę białek, w których pełni rolę strukturalną, regulacyjną oraz katalityczną, a także uczestniczy w komunikacji międzykomórkowej, proliferacji, różnicowaniu i przeżyciu komórek.

 

Cynk w sposób bezpośredni, bądź pośredni bierze również udział w przemianach energetycznych oraz w przebiegu przemian podstawowych składników odżywczych jakimi są węglowodany, białka i tłuszcze. Pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji oraz optymalnego funkcjonowania gospodarki hormonalnej organizmu (np. wydzielania testosteronu, insuliny czy tyroksyny), utrzymania stabilności błon komórkowych, czynności gruczołów płciowych, ekspresji genów, metabolizmu alkoholu, obrony immunologicznej organizmu, odczuwania smaku i zapachu, a także do optymalnej pracy centralnego systemu nerwowego. Należy zaznaczyć, że organizm człowieka nie ma możliwości magazynowania cynku, stąd tak istotne jest jego systematyczne dostarczanie na co dzień w odpowiednich ilościach wraz z dobrej jakości pożywieniem.

 

Szereg ważnych funkcji, które spełnia cynk w organizmie człowieka ma również potencjalny wpływ na możliwości wysiłkowe osoby aktywnej fizycznie podczas podejmowanych ćwiczeń i korzystne adaptacje związane z wysiłkiem. W kontekście wysiłku fizycznego, cynk zapewnia strukturalną integralność i wspomaga funkcje katalityczne dla metaloenzymów (procesy antyoksydacyjne), takich jak SOD, LDH, czy CA, jak również reguluje wewnątrzkomórkowe szlaki sygnałowe i funkcje odpornościowe. Wyniki dotychczas opublikowanych prac naukowych, zwłaszcza systematycznych prac przeglądowych i metaanaliz sugerują, że pomimo wyższego całkowitego spożycia cynku w diecie, sportowcy na ogół mają niższe stężenie cynku w surowicy krwi, co wskazuje, że osoby regularnie uprawiające sport mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na cynk, aniżeli osoby, które prowadzą na ogół siedzący tryb życia.

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Activlab

Źródło fotografii - pixabay.com

powrót do listy

Partnerzy