Colostrum bovinum - co warto wiedzieć?

Colostrum bovinum, czyli inaczej siara bydlęca, która stanowi początkowe mleko wyprodukowane przez krowę w ciągu pierwszych kilku dni po porodzie. W przeciwieństwie do mleka dojrzałego, siara bydlęca jest zasobna w bioaktywne komponenty pośród których możemy wyróżnić m.in. czynniki wzrostu (np. naskórkowy czynnik wzrostu), mediatory immunologiczne (np. immunoglobuliny), a także peptydy o aktywności przeciwbakteryjnej (np. laktoferyna), które charakteryzują się wysokim stopniem homologii względem ludzkiej siary. Niemniej jednak, wyższa zawartość bioaktywnych składników w siarze bydlęcej spowodowała ogromne zainteresowanie potencjalnymi korzyściami dla funkcjonowania ludzkiego układu odpornościowego, wynikającymi z jej zastosowania.

 

W opublikowanej cztery lata temu systematycznej pracy przeglądowej, której celem była weryfikacja potencjalnych możliwości wykorzystania colostrum bovinum w kontekście uzyskania odpowiednich korzyści zdrowotnych u osób zdrowych, jak również chorych. Po dokonaniu analizy 51 badań zakwalifikowanych do przeglądu z uwagi na kryteria wyboru, wykazano między innymi, że suplementacja siarą bydlęcą może wzmacniać lub chronić obronę gospodarza w pewnych niesprzyjających warunkach, jak choćby w sytuacji dysfunkcji układu immunologicznego, indukowanej intensywnym i/lub długotrwałym wysiłkiem fizycznymPonadto, wydaje się również, że siara bydlęca może wspomagać prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego przewodu pokarmowego, najprawdopodobniej na skutek oddziaływania w integracji kilku czynników wzrostu. Należy jednak zwrócić uwagę, że uwzględnione w przytoczonej pracy badania sugerujące kliniczne korzyści wynikające z dodatkowej suplementacji diety colostrum bovinum miały z reguły słabą jakość metodologiczną a uzyskane rezultaty nie zostały potwierdzone przez inne zespoły badawcze.

 

Z kolei dwa lata temu ukazał się systematyczny przegląd literatury i metaanaliza 5 randomizowanych kontrolowanych badań dotyczących istotności wpływu przyjmowania siary bydlęcej na dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych u osób aktywnych fizycznie na co dzień. W pięciu wspomnianych próbach, trwających 8-12 tygodni, które spełniły kryteria włączenia do przeglądu, wzięło łącznie udział 152 uczestników, którymi były zdrowe osoby dorosłe (≥ 18 lat), podejmujące regularnie wysiłek fizyczny. Wyniki metaanalizy wskazują, że suplementacja colostrum bovinum może skutecznie zapobiegać występowaniu poszczególnych dni i epizodów wiążących się z symptomami ze strony górnych dróg oddechowych u dorosłych, zaangażowanych w powtarzalne treningi sportowe. Odnotowano, że przyjmowanie siary bydlęcej wiązało się z redukcją o 44 % czasu trwania infekcji górnych dróg oddechowych, a także obniżeniem o 38 % częstotliwości występowania tejże infekcji wśród trenujących uczestników. Pomimo, iż cytowana systematyczna praca przeglądowa i metaanaliza dostarcza dowodów potwierdzających możliwość efektywnego wykorzystania suplementacji siary bydlęcej w dolegliwościach ze strony górnego odcinka dróg oddechowych u sportowców, to jednak trzeba także wziąć pod uwagę, że 4 z 5 uwzględnionych badań zostały ocenione przez autorów pracy jako obarczone umiarkowanym lub nawet wysokim ryzykiem błędu, co stanowi jej znaczne ograniczenie.

 

Przeczytaj cały artykuł na blogu Muscle Zone

powrót do listy

Partnerzy