Co warto wiedzieć na temat oleju rzepakowego?

Do lat siedemdziesiątych XX wieku olej rzepakowy zawierał kwas erukowy, wykazujący niekorzystny wpływ na układu sercowo-naczyniowego i w związku z tym nie był rekomendowany do spożycia. Sytuacja uległa zmianie, kiedy udało się wyhodować bez stosowania metod inżynierii genetycznej odmiany rzepaku, z których otrzymany olej nie zawierał kwasu erukowego (maksymalnie 1%). Obecnie olej rzepakowy uważa się za jeden z najcenniejszych tłuszczów jadalnych. Co o tym decyduje? Powodów jest co najmniej kilka:

1. ŻRÓDŁO BETA-KAROTENU: 100 g oleju rzepakowego zawiera 550 µg ß-karotenu. Dla porównania: ta sama ilość oliwy z oliwek dostarcza 37 µg ß-karotenu.
2. ZAWIERA ANTYOKSYDANTY: polifenole, wspomniany ß-karoten, sinapinę, witaminę E (zwłaszcza γ-Tokoferol).
3. IDEALNY STOSUNEK KWASÓW OMEGA-3 do OMEGA-6, który wynosi 1:2.
4. KORZYSTNY SKŁAD KWASÓW TŁUSZCZOWYCH: niewielka ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, wysoka zawartość kwasu oleinowego oraz tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwasu linolowego (n-6) i kwasu α-linolenowego (n-3). 
5. ŹRÓDŁO FITOSTEROLI: Sterole roślinne to grupa związków, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego we krwi poprzez hamowanie jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Olej rzepakowy zawiera m.in.: ß-sitosterol, kampesterol oraz brassikasterol.

Wszystko to sprawia, że olej rzepakowy wpływa korzystnie na zdrowie, zwłaszcza profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego. Ponadto zawartość naturalnych tokoferoli i brassikasterolu wpływa na większą ochronę antyoksydacyjną kwasów tłuszczowych. Olej rzepakowy w wersji rafinowanej posiada wysoką temperaturę dymienia ( 242 stopnie) i jest rekomendowany przez Instytut Żywności i Żywienia do smażenia. Warto zwrócić uwagę na zalecenie rzadkiego i krótkiego smażenia z zastosowaniem cienkiej warstwy tłuszczu na odpowiedniej patelni.

Więcej informacji można znaleźć:
http://pokochajolejrzepakowy.eu/kompendium-wiedzy/
Gugała M., Zarzecka K., Sikorska A.: Prozdrowotne właściwości oleju rzepakowego. Postępy Fitoterapii 2/2014.

Grafika - http://www.kaantrading.com

powrót do listy

Partnerzy