10 powodów dlaczego masa ciała wzrasta zamiast się zmniejszać?

  1. Zbyt wysokie spożycie energii w stosunku do rzeczywistego całodziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Istotny błąd w tym aspekcie może wynikać z niewłaściwie obliczonej całkowitej przemiany materii, bądź nieprawidłowego oszacowania porcji poszczególnych produktów żywnościowych, które są spożywane w ciągu doby oraz w tygodniowym menu. Okazuje się bowiem, że mogą istnieć dość duże rozbieżności pomiędzy gramaturą kromki pieczywa, kostki czekolady, łyżki oliwy, łyżeczki masła (w tym także orzechowego), czy garści orzechów, bądź owoców świeżych lub suszonych. Tygodniowa kumulacja dodatkowych kalorii wynikających z niedoszacowania adekwatnych porcji spożywanego jedzenia może prowadzić do zastoju w procesie odchudzania, bądź nawet wzrostu masy ciała.
  2. Niedostateczna ilość aktywności ruchowej w skali tygodnia, uwzględniająca zarówno zaplanowane ćwiczenia, jak i spontaniczną aktywność fizyczną niewynikającą z zorganizowanych ćwiczeń (NEAT), a w konsekwencji stosunkowo mała ilość wydatkowanej energii przez organizm, co niewątpliwie utrudnia utrzymanie długotrwałego deficytu kalorycznego i tym samym redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej.
  3. Długotrwałe obciążenie organizmu wysoką ilością bodźców stresogennych (stres mentalny, fizyczny, metaboliczny) przyczynia się do stymulacji osi podwzgórze – przysadka mózgowa – nadnercza, wzrostu stężenia kortyzolu we krwi, aktywacji części współczulnej autonomicznego układu nerwowego i nasilenia retencji wody w ustroju, co w konsekwencji skutkuje wzrostem masy ciała i zatrzymaniem procesu odchudzania.
  4. Zbyt niska intensywność zaplanowanych ćwiczeń, wykonywanie częstych kilkuminutowych przerw w trakcie treningów, małe zaangażowanie podczas sesji treningowej.
  5. Częste podjadanie skromnych przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami (np. orzechy, pestki, nasiona, suszone owoce, czekolada, wafle ryżowe, batony, itp.) i spożywanie napojów dostarczających dodatkowej ilości energii w ciągu dnia (np. mleczna kawa z substancjami słodzącymi, słodzona herbata, soki owocowe, warzywno-owocowe, etc.), co może zdecydowanie utrudniać długofalowe utrzymanie ujemnego bilansu energetycznego, koniecznego do uzyskania satysfakcjonujących rezultatów w procesie odchudzania.
  6. Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu oraz konsumpcją posiłków typu fast-food podczas weekendowych spotkań towarzyskich, co wcale nierzadko niweczy całą pracę dietetyczno-treningową, wykonaną na przestrzeni wcześniejszych 5 dni roboczych.
  7. Stosowanie kilka razy w tygodniu odstępstw od diety w postaci tzw. „cheat meal”, które niekiedy mogą przypominać epizod objadania się w celu kompensacji wydatkowanych kalorii i uzyskania chwilowego rozluźnienia dotychczasowego reżimu treningowo-żywieniowego, bowiem ilość dostarczonej energii z oszukanego posiłku może być w niektórych sytuacjach wręcz gigantyczna, co najzwyczajniej w świecie skończy się wzrostem zasobów tłuszczu zapasowego.
  8. Spożywanie części posiłków w ramach swojego cotygodniowego menu w restauracjach lub u rodziny, bądź przyjaciół, co bezsprzecznie utrudnia precyzyjne oszacowanie spożytych kalorii oraz makroskładników.
  9. Nie wierzysz w siebie i w możliwość osiągnięcia upragnionego celu sylwetkowego oraz zdrowotnego, co z pewnością utrudnia Ci realizację wytycznych dietetycznych, treningowych oraz modyfikację stylu życia i zmianę dotychczasowych nawyków.
  10. Jesteś niecierpliwy (a) i oczekujesz nierealistycznych rezultatów w krótkim okresie czasu, a kiedy postęp zamiast być spektakularny, jest po prostu stopniowy, lecz konsekwentny to decydujesz się zrezygnować z dotychczasowych metod żywieniowo-treningowych ze względu na to, iż uważasz je za nieskuteczne i nie w pełni satysfakcjonujące.

 

Źródło fotografii: unsplash.com

 

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Koniecznie zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

Wizytę błyskawicznie umówisz dzwoniąc pod numer telefonu 604188836 lub kontaktując się przez adres e-mail: kontakt@mateuszdurbas.pl

 

 

Mateusz Durbas - ZnanyLekarz.pl
powrót do listy

Partnerzy