Kluczowe informacje dotyczące suplementacji witaminy D w okresie jesienno-zimowym

WITAMINA, którą powinieneś przyjmować szczególnie w okresie jesienno-zimowym 

 Wczoraj napisałem, że dbając o to, co znajduje się na naszym talerzu i korzystając głównie z produktów bogatych w składniki odżywcze nie potrzebujemy suplementować się preparatami witaminowo-mineralnymi. Chcę jednak zwrócić uwagę na jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, której dzienne zapotrzebowanie jest bardzo trudno pokryć prawidłowo się odżywiając. Jaka to witamina?

 Tak to witamina D, której deficyt jest coraz częściej postrzegany jako czynnik ryzyka rozwoju takich chorób jak cukrzyca typu 1 i 2, nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego, infekcje związane z niedoborem odporności, choroby autoimmunologiczne, choroby metaboliczne, niektóre choroby neurologiczne oraz psychiczne [1].

 Badania epidemiologiczne wskazują wyraźnie, że deficyt witaminy D jest zjawiskiem powszechnym wśród mieszkańców naszego kraju, jak i ludności pozostałych państw Europy Środkowej [2, 3].

Naturalną konsekwencją zaistniałej sytuacji jest potrzeba nieustannego uświadamiania społeczeństwu oraz środowisku lekarskiemu, jaką funkcję pełni witamina D w organizmie i jak ważne jest utrzymanie jej optymalnego poziomu [4].

 W roku 2013 zespół ekspertów opracował wytyczne suplementacji dla wszystkich grup wiekowych populacji Europy Środkowej [1]:

  • Noworodki i niemowlęta (0 – 12 miesięcy): 400 IU/dobę do 6 miesiąca życia; 400 – 600 IU/dobę od 6 do 12 miesiąca życia.
  • Dzieci i młodzież (1 – 18 lat): 600 – 1000 IU/dobę, zależnie od masy ciała w miesiącach IX – IV lub przez cały rok, jeżeli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
  • Dorośli (> 18 lat) i seniorzy: 800 – 2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała w miesiącach IX – IV lub przez cały rok (koniecznie u seniorów), jeżeli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
  • Kobiety ciężarne i karmiące piersią: 1500 – 2000 IU nie później, niż od drugiego trymestru ciąży. Powinno się rozważyć włączenie suplementacji wkrótce po potwierdzeniu ciąży.

 Zanim jednak sięgniesz po suplement z witaminą D warto abyś udał się do najbliższego laboratorium, które oferuje badanie metabolitu 25(OH) i zweryfikował swój poziom, a następnie na podstawie posiadanego wyniku w konsultacji ze specjalistą ustalił optymalną dawkę i dobrał dobrej jakości produkt z rynku 

 

Opracowano na podstawie:
1. Płudowski P., Karczmarewicz E., Bayer M. i wsp.: Practical guidelines for the supplementation of vitamin D and the treatment of deficits in Central Europe - recommended vitamin D intakes in the general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynol Pol. 2013;64:319-27.
2. Hilger J, Friedel A, Herr R i wsp.: A systematic review of vitamin D status in populations worldwide. Br J Nutr. 2013;9:1-23.
3. Karczmarewicz E, Czekuć-Kryśkiewicz E, Płudowski P.: Effect of vitamin D status on pharmacological treatment efficiency - impact on cost - effective management in medicine, Dermatoendocrinology, 2013;5:299-304.
4. Wacker M, Holick MF.: Vitamin D - effects on skeletal and extraskeletal health and the need for supplementation. Nutrients. 2013;10;5:111-48.

powrót do listy

Partnerzy